Genel Kültür Sağlık

Köpek Nasıl Yıkanır?

Çoğumuz evcil hayvanlarını evde besleriz. Onları sokağa atmaya kıyamayız.

Kahve Telvesi Nasıl Değerlendirilir? Ne İşe Yarar? - MorTilki.com

Sizler de böyle düşünüyorsanız ve evcil köpeğinizi nasıl yıkayacağınızı bilmiyorsanız, sizler için hazırladığımız köpek nasıl yıkanır isimli yazımız size yardımcı olacaktır.

Köpekleri çok fazla yıkamak iyi değildir. Ancak onları 1 gün yıkamasak dahi, etrafa yaydığı kötü kokular katlanılmaz hale gelebilir. Köpekleri sürekli yıkamak ciltlerinde tahrişe neden olabilmektedir. Bu sebeple köpeklerinizi en fazla ayda 1 kez yıkamakta fayda vardır. Ancak normal şartlarda yılda 2-3 kez yıkamak gerekir.

Köpek temizliği için ihtiyacınız olan bir takım malzemeler bulunmaktadır. Bunlar; fırça, tarak, şampuan, saç kremi, saç boyalarında kullanılan eldivenlerden, havlu ve tahliye kapağı. Burada ki malzemeler arasında bulunan tahliye kapağı size yabancı gelmiş olabilir. Tahliye kapağı, köpeğimizi yıkarken küvetin içerisine yerleştireceğimiz bir tür petektir. Bu sayede köpeğimizi yıkarken onun kaymamasını ve rahat yıkanmasını sağlar. Siz tahliye kapağı yerine, köpeğimizin kaymasını engelleyecek farklı bir cisim kullanabilirsiniz.

Köpek nasıl yıkanır? – 1. Aşama

İlk öncelikle ihtiyacınız olan her şeyi küvetin yakınına taşıyarak hazırda bekletin.

Köpek nasıl yıkanır? – 2. Aşama

Tahliye kapağını küvetin içerisine yerleştirin. Tahliye kapağı hem küvetin çizilme riskini azaltır hem de köpeğinizin kayıp düşme riskini azaltır. Tahliye kapağınız yok ise, bunun yerine alternatifler üretebilirsiniz.

Köpek Nasıl Yıkanır? – 3. Aşama

Köpeğinizin kılları, köpeğinizi yıkarken gideri tıkamaması için ve karışıklığı önlemek için kılları toplayan bir kapakçık yerleştirin.

Köpek nasıl yıkanır? – 4. Aşama

Köpeğinizi yıkamaya başlamadan önce, elinizde ki tarak ya da fırça ile köpeğinizin kıllarını tarayarak düzgün bir görüntü elde etmeye çalışın. Yıkamadan önce köpeğinizi taramak, tahrişi azaltacak ve temizlik oranını arttıracaktır.

Köpek nasıl yıkanır? – 5. Aşama

Köpeğinizin banyo esnasında hareket etmesini engellemek için, tasmasından ip yardımı ile bağlayın. Bu sayede köpeğinizin hareketleri en aza inecektir ve kolay yıkamanızı sağlayacaktır.

Köpek nasıl yıkanır? – 6. Aşama

Tazyikli su vermek yerine, duş başlığı yardımı ile köpeğinizin üzerine suyu tutmaya başlayabilirsiniz.

Köpek nasıl yıkanır? – 7. Aşama

Elinizde ki bezin üzerine bir miktar şampuan ile saç kremini dökün. Ardından bezi köpeğin üzerinde masaj usulü ile yavaşça köpürterek uygulamaya başlayın. Köpeğinizi iyice şampuanladıktan sonra, su ile iyice durulayın. Durulama yaparken en ufak bir şampuan kalmayacağından emin olun. Şampuan ve saç kremi birer kimyasal olduğu için tahrişe neden olabilecektir. Bu yüzden köpeğinizi durularken akan su berrak oluncaya dek iyice yıkayınız. Şampuan kalmadığından emin olunca bir sonraki aşamaya geçiniz.

Aşama Köpek nasıl yıkanır? – 8. Aşama

Bu esnada büyük ihtimalle köpeğiniz, üzerinde bulunan suları silkeleyecektir. Suyla oynamasına izin verin ve silkelemesi bittikten sonra bir sonraki aşamaya geçin.

Köpek nasıl yıkanır? – 9. Aşama

Bu aşamada köpeğinizin üzerine havluyu sererek onu iyi bir şekilde kurulayın. Artık köpeğiniz kısa süreli de olsa mis gibi kokar ve kokusunu etrafa saçar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir